ATÖLYE HAKKINDA

NİLGÜN GÜNSÜR

 

1962 yılında İstanbul'da doğdu. Moda tasarımı eğitimi ardından sürdürdüğü suluboya ve pastel resim çalışmaları ile birlikte Sara Aji atölyesinde seramik çamuru ile tanıştı. Seramik çalışmaları yanısıra Elma Sanat atölyesinde özellikle Meissen tarzı porselen sır üstü dekorlama çalışmalarına devam etti. Detaycı ve özgün tarzı, çalışmalarını porselen çamuru ile obje tasarımına ve porselen ile farklı malzemelerin birikte kullanımına yönlendirdi , Porselen Sanat Atölyesini kurdu. Dekorlama çalışmalarında detaycı tarzına en uygun bulduğu Meissen tekniği kullanmakta, desenlerindeki kompozisyonların özgün ve az sayıda olmasına özen göstermektedir. 

Porselen Sanat Atölyesi, evrensel sanat mirasında önemli bir yeri olan porseleni, seramik ve resim sanatının bileşenleri ile yoğurarak özgün ve farklı çalışmalar yapmak amacı ile kuruldu. Atölye, 2006 yılından bu yana özgün bir sanat mekanı olma özelliğini sürdürmektedir. Porselen ve seramik pişirmeye uygun fırın ve ekipmanların bulunduğu atölyede, porselen obje üretimi çalışmaları yanısıra dekorlama çalışmaları da yapılmaktadır. 

Çalışmalarda dikkat çeken ayrıntılardan biri olan obje üzerindeki porselen çiçek vb unsurlar, yumuşak Limoges çamuru ile elde şekillendirilip ilk pişirimler sonrası sır pişirme yapılarak renklendirilmektedirler. Meraklı sanat severlere porselen çiçek yapımı ve dekorlamasına yönelik kurs da verilmektedir. 

 

NG-AtelyeKK.jpg