ATÖLYE HAKKINDA

NİLGÜN GÜNSÜR

1962 yılında İstanbul'da doğdu. Moda tasarımı eğitimi ardından sürdürdüğü suluboya ve pastel resim çalışmaları ile birlikte 1999 yılından itibaren dört yıl seramik ve sır üstü porselen boyama eğitimleri aldı. Seramik çalışmaları yanı sıra özellikle Meissen tarzı porselen sır üstü boyama çalışmalarına devam etti. Detaycı ve özgün tarzı, çalışmalarını porselen çamuru ile obje tasarımına ve porselen ile farklı malzemelerin birlikte kullanımına yönlendirdi. 

2006 yılında Porselen Sanat Atölyesini kurdu. Gerçek görünümlü porselen çiçek yapımı konusunda ülkemizde öncü çalışmaları başlattı, halen de devam eden eğitim çalışmaları kapsamında yerli yabancı birçok öğrenci yetiştirmektedir. Çalışmalarında detaycı tarzına yönelik teknikleri kullanmakta, kompozisyonlarının özgün ve az sayıda olmasına özen göstermektedir. 

Porselen Sanat Atölyesi, evrensel sanat mirasında önemli bir yeri olan porseleni, seramik ve resim sanatının bileşenleri ile yoğurarak özgün ve farklı çalışmalar yapmak amacı ile kuruldu. Atölye, 2006 yılından bu yana özgün bir sanat mekanı olma özelliğini sürdürmektedir. Porselen ve seramik pişirmeye uygun fırın ve ekipmanların bulunduğu atölyede, porselen çiçek ve obje üretimi çalışmaları yanı sıra Meissen tarzı sır üstü boyama çalışmaları da yapılmaktadır. 

Porselen çiçek vb objeler , yumuşak Limoges bisküvi çamuru ile elde şekillendirilip ilk pişirimler sonrası sır pişirme yapılarak renklendirilmektedir. Meraklı sanatseverlere porselen çiçek yapımı ve dekorlamasına yönelik kurs da verilmektedir. 

 

NG-AtelyeKK.jpg